Royal Navy Research Archive Forums

Personnel => Royal Navy => Topic started by: barbierd on 05 April 2017 07:27:40 AM

Title: commanding officer H16 early 1934
Post by: barbierd on 05 April 2017 07:27:40 AM
Hello. I have a series of pictures taken in Sfax (Tunisia) when H16 (HMS Daring) made a stop 10th january 1934. On these pictures we can see my grandfather colonel Bougrain (commanding the Spahis regiment in Sfax), and the commanding officer of the H16 (I don't know who he is).  Attached a picture of the 2. From what I can read, Lord Louis Mountbatten assumed command on 29th april 1934. So can someone tell me who was his predecessor ? Thanks for your help.
Dominique
Title: Re: commanding officer H16 early 1934
Post by: PhiloNauticus on 05 April 2017 09:29:27 AM

Commander Thomas Balfour Fellowes commanded HMS Daring from December 1932 until April 1934 ... so it must be him
Title: Re: commanding officer H16 early 1934
Post by: barbierd on 05 April 2017 09:35:20 AM
Many thanks  :)